Skip directly to content

Blanche Lambert Lincoln

Blanche Lambert Lincoln
Senate
1998
2011
Arkansas

A Representative and Senator from Arkansas; born in Helena, Phillips County, Ark., September 30, 1960; attended public schools; B.A., Randolph-Macon Woman’s College 1982; staff assistant to Representative William V. Alexander, Jr. 1982-1984; elected as a Democrat to the One Hundred Third Congress (January 3, 1993-January 3, 1995) as Blanche Lambert; reelected to the One Hundred Fourth Congress (January 3, 1995-January 3, 1997) as Blanche Lambert Lincoln; was not a candidate for reelection to the One Hundred Fifth Congress, but was elected as a Democrat to the United States Senate in 1998; reelected in 2004, and served from January 3, 1999, to January 3, 2011; chair, Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry (One Hundred Eleventh Congress [September 9, 2009-January 3, 2011]); unsuccessful candidate for reelection in 2010.